top of page

Czy systemy ERP są przeznaczone tylko dla dużych przedsiębiorstw?

Zaktualizowano: 5 paź 2023

Czy systemy ERP są przeznaczone tylko dla dużych firm? To często zadawane pytanie przez średnie i małe firmy, poszukujące narzędzi do usprawnienia operacji biznesowych. Wielu z nich uważa, że ERP to luksus i nie stać ich na wdrożenie takiego rozwiązania. Jednak czy to prawda?

W rzeczywistości, systemy ERP nie są już zarezerwowane tylko dla największych korporacji. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwoju oprogramowania, dostępne są teraz bardziej dostępne i skalowalne rozwiązania ERP, które są idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Implementacja systemu ERP może przynieść wiele korzyści, niezależnie od wielkości firmy. Automatyzacja procesów, poprawa efektywności operacyjnej, lepsze zarządzanie zasobami, zwiększona kontrola i lepsza analiza danych - to tylko niektóre z niewielkiego grona zalet, które oferuje system ERP.

W tym artykule przedstawiono przyczyny małego i podstawowego zastosowania systemu ERP, przedstawione korzyści, które niosą ze sobą do innowacyjnych rozwiązań oraz podamy przykłady firm, które faktycznie skorzystały z tych rozwiązań. Czas rozwiać wątpliwości i wykryć, dlaczego system ERP może być właściwy dla Twojej firmy.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego małe i średnie firmy powinny rozważyć wdrożenie systemu ERP, i opowiemy o ich korzyściach. Czas więc rozwiać wątpliwości i odkryć, dlaczego system ERP może być odpowiedni również dla Twojej firmy.

Korzyści systemów ERP dla małych firm

Systemy ERP dostarczają szereg korzyści, które mogą poprawić działania małych firm. Oto kilka najważniejszych korzyści, które warto zarezerwować:

 1. Automatyzacja systemu: System ERP umożliwia automatyzację wielu powtarzalnych zadań, takich jak generowanie faktur, zarządzanie zamówieniami czy kontrola stanów magazynowych. Dzięki temu pracownicy mają więcej czasu na zadania strategiczne, a firma może być bardziej aktywna.

 2. Poprawa efektywności operacyjnej: dzięki zastosowaniu funkcji systemu ERP, małe firmy mogą działać na terenie całego kraju. Na przykład, centralna baza danych umożliwia dostęp do informacji dla wszystkich oddziałów firm, co jest możliwe po zastąpieniu dokumentów papierowych i innych zagrożeń związanych z błędami.

 3. Lepsze zarządzanie zasobami: System ERP umożliwia zarządzanie zasobami, narzędziami i pracownikami. Dzięki temu firma może zoptymalizować wykorzystanie zasobów i lepiej zaplanować swoje działania.

 4. Wzmocniona kontrola: System ERP zapewnia kontrolę nad procesami biznesowymi i danymi. Przedsiębiorcy i menedżerowie mają dostęp do aktualnych informacji na temat stanu firmy, co pozwala szybkie reagowanie na warunki zewnętrzne.

 5. Lepsza analiza danych: dzięki systemowi ERP, mała firma może łatwo analizować dane dotyczące swojej działalności. Zaawansowane narzędzie raportowania i analizy danych umożliwiających generowanie błyskawicznie czytelnych raportów a tym samym pozwala to na ustalenie celów strategicznych.


Czynniki do rozwiązania przy wdrażaniu systemu ERP dla małej firmy

Przed wdrożeniem systemu ERP, małe firmy powinny zwrócić uwagę na kilka czynników. Oto niektóre z nich:

 1. Skalowalność: czy można uzyskać nowe funkcje i moduły w przyszłości? Ważne jest, aby wybrać system, który będzie w stanie rosnąć wraz z przedsiębiorstwem.

 2. Integracja: System ERP powinien być łatwo integrowalny z systemami i narzędziami w firmie. Ważne jest, abymożliwy był przepływ informacji między systemami jak system CRM, systemy księgowe czy platformy e-commerce.

 3. Dostosowanie: Warto sprawdzić, czy system ERP można dostosować do potrzeb i rozwiązań firmy. Czy można modyfikować formularze, raporty czy interfejs użytkownika? Dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb w celu pełnego wykorzystania.

 4. Wsparcie techniczne: należy brać pod uwagę dostępne wsparcie dla systemu ERP. Ważne jest, aby mieć dostęp do pomocy w razie problemów lub pytań. Dobre wsparcie techniczne pomoże w uruchomieniu i utrzymaniu systemu ERP.

Przy zastosowaniu systemu ERP, małe i średnie przedsiębiorstwa mają wpływ na Twoje zasoby, właściwe planowanie finansowe, aby usunąć niepotrzebne kosztów w trakcie rozwoju firmy.


Dostosowywanie systemów ERP dla małych firm

Dostosowanie systemu ERP do zapotrzebowania małych firm jest kluczowe. Oto kilka sposobów ich dopasowania:

 1. Dostosowywanie formularzy: Małe firmy można dostosować formularze w systemie ERP do indywidualnych potrzeb. Na przykład można dodać dodatkowe pola do formularza zamówienia lub wystawienia faktury.

 2. Tworzenie niestandardowych procedur: System ERP umożliwia tworzenie niestandardowych procedur, które są dopasowane do potrzeb firmy. Można generować raporty dotyczące sprzedaży, kosztów lub stanów magazynowych, które dostarczają informacje dla zarządzania.

 3. Personalizacja interfejsu użytkownika: W niektórych systemach ERP istnieje możliwość personalizacji interfejsu użytkownika. Małe firmy mogą dopasować panel sterowania, skróty do najczęstszych używanych funkcji lub zmiany kolorów interfejsu.

Dostosowanie systemu ERP dla małych firm może być dostępne przez dostawcę systemu lub przez firmę zewnętrzną, która może być wsparciem we wdrożeniu oprogramowania. Ważne jest, aby współpracować ć z profesjonalistami, którzy mają doświadczenie w wyborze i we wdrożeniu systemów ERP dla małych firm.


Kwestie związane z kosztami systemów ERP dla małych firm

Koszty zakupu systemu ERP są jednymi z czynników, które często powstrzymują małe firmy przed jego implementacją. Często wymienianym argumentem jest również koszt wdrożenie systemu ERP w małej firmie. Faktem jest, że wdrożenie systemu ERP może być inwestycją, ale należy uwzględnić to jako długoterminową inwestycję, która przynosi wiele korzyści dla firmy.

Warto pamiętać, że koszt użycia systemu ERP może być różny w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar firmy, liczba użytkowników, i wybrane funkcjonalności. Jednak, jak już wcześniej pisaliśmy, teraz dostępne są skalowalne rozwiązania ERP, które są bardziej dostępne cenowo dla małych firm.

Dodatkowo, warto skorzystać z możliwości uruchomienia systemu ERP, który może zmniejszyć koszty przedsiębiorstwa. Poprawa efektywności operacyjnej, korzystanie z zarządzania zasobami, automatyzacja, dodatkowa kontrola i analiza danych do tylko niektórych z korzyści, które firma może uzyskać mając dostęp do systemu ERP. Mimo początkowych kosztów, wdrożenie systemu ERP może stanowić postać oszczędnościową i większą wydajność.


Podsumowanie

Zdecydowanie systemy ERP są również dostępne dla małych firm.

W ostatnich latach systemów ERP stały się bardziej dostępne i skalowalne, co oznacza, że nie są już dostępne tylko dla wielkich korporacji. Małe i średnie firmy mogą również uzyskać ogromne korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie systemu ERP.

Warto skorzystać z usług wykfalifikowanej firmą, która ma doświadczenie we wdrożeniu takich systemów nie tylko w dużych przedsiębiorstwach ale również w małych. Dzięki temu zna potrzeby małych i średnich firm i dopasuje odpowiednie rozwiązanie. Taką firmą jest właśnie growITnow, która ma na swoim koncie sukcesy wdrożeniowe w przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych.

Przedsiębiorcy i menedżerowie małych firm powinni wdrożyć system ERP aby zwiększyć wydajności i stać się bardziej konkurencyjnym na rynku.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page