top of page

Jak zarządzać firmą produkcyjną w czasie pogłębiającej się inflacji?

Zaktualizowano: 21 kwi 2023

Grudzień 2023 - inflacja osiąga co raz to wyższy poziom, 17,2%. Konsumenci zwracają uwagę na to co kupują, analizując swój budżet miesiąc do miesiąca. Odbija się to zwłaszcza na firmach produkcyjnych, które określając swoje cele, muszą zamrozić swoje pieniądze w postaci zapasów. Drożeją też koszty energii, paliw, podwyższając koszty wytworzenia. Firmy stoją przed ciężką decyzją- ciąć zyski czy zwiększać ceny produktów. Jeśli również stanąłeś przed takim pytaniem to wiedz, że istnieją sprawdzone sposoby, aby przetrwać kryzys gospodarczy i po jego zakończeniu osiągnąć szybki wzrost.


Inflacja w firmie produkcyjnej


Jakie wyzwania stoją przed producentami?

W gospodarce wzrostu dobre firmy produkcyjne działają zgodnie z przyjętym planem. Ich działania pokierowane są optymalizacją: planują według niej zapasy, zarządzają logistyką, gospodarują zasobami przedsiębiorstwa. Gdy warunki zmieniają się w te mniej przewidywalne, jakie obserwujemy w przypadku recesji, firmy nie mogą działać według standardowych procedur. Zamiast stosować regułę just-in-time, muszą gromadzić zapasy i utrzymywać dobre relacje z dostawcami, by sprostać zmiennemu i nieprzewidywalnemu popytowi oraz wahaniom cen. Wszystkie te zabiegi mają na celu dążenie do pozyskania nowych i utrzymania obecnych klientów. Jak więc powinieneś pokierować swoją firmą, by osiągnąć ten cel?


Technologia kluczem do wzrostu przedsiębiorstwa po recesji

Liczne badania wskazują, że firmy, które za czasów inflacji rozważnie inwestowały w technologie, powiększyły swoją przewagę po ustąpieniu recesji. Firma konsultingowa Bain & Company przebadała przedsiębiorstwa po ubiegłym kryzysie sprzed ponad dekady. Rezultaty pokazały, że firmy, które nie odrzuciły inwestycji technologicznych, odnotowały 13% wzrost, podczas gdy te, które nie inwestowały w rozwój technologiczny, tylko 1%.

Wiele firm zauważa te zależności i deklarują, że mimo kryzysu będą zwiększać wydatki na transformację cyfrową. Aż 72% kadry menadżerskiej badanej na potrzeby DII twierdzi, że muszą radykalnie przekształcić swoje zarządzanie, aby odnosić sukcesy w swojej dziedzinie. Działania związane z rozwojem technologicznym mają być kluczowe w osiąganiu przewagi konkurencyjnej.

Doświadczenie pokazuje, że producenci, którzy decydują się na redukcję kosztów, osiągają krótkoterminowe korzyści, lecz po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej pozostają w tyle.


Jak działać w czasach kryzysu?


Zadbaj o transparentność

Najlepsze decyzje podejmuje się na podstawie dokładnych i aktualnych danych. Kolekcjonując informacje na temat łańcuchów dostaw, zapasów, produkcji, sprzedaży, klientów i interakcji z nimi oraz wiele innych, możesz w krótkim czasie określić strategię, jaką będziesz podążać. Zwłaszcza w ciężkich czasach warto często kontaktować się z dostawcami i odbiorcami, przekazując aktualną sytuację- nawet jeśli nie jest to dla pozytywna informacja. Dzięki transparentności staniesz się preferowanym klientem i dostawcą. Zadbaj, więc o odpowiednią technologię, by posiadać prawidłowe i bieżące dane.

Przejrzyste dane również możesz wykorzystać do zarządzania wewnątrz przedsiębiorstwa. Informacje o ilości zamówień i wydajności umożliwią efektywne zarządzanie zasobami. Dzięki temu wiesz, jak organizować zapasy materiałowe, rozplanować dostępnych pracowników czy wykorzystać transport. Zgromadzone dane finansowe pomogą Ci zdecydować, które działania mają najlepszy zwrot z inwestycji. Każdy dodatkowy element widoczności zapewnia większą możliwość bardziej efektywnego zarządzania operacjami, co ma kluczowe znaczenie w okresie pogorszenia koniunktury.

 

Dzięki transparentności staniesz się preferowanym klientem i dostawcą.

 


Zwiększ produktywność

Wielu menadżerów widzi tylko jedyną drogę do poprawienia produktywności: w zwolnieniach pracowników lub eliminacji narzędzi. Takie działania prowadzą do nadmiernego eksploatowania pozostałych w firmie zasobów. Być może chwilowo uda się utrzymać ten sam poziom produkcji, przy lepszej produktywności, ale jest to zjawisko krótkotrwałe. Pracownicy szybko się wypalają, a ich jakość spada. Prowadzi to do niespełniania celów i utracie klientów, co szybko pochłania wszelkie krótkoterminowe przychody, pozyskane w ramach redukcji pracowników i innych zasobów.

Zwiększ swoje możliwości wytwórcze, używając dokładnie tych samych zasobów. Jak to osiągnąć?

Ciągłe doskonalenie i lean management są metodami, które prowadzą do poprawy produktywności. Należy jednak dokładanie zmierzyć wszystkie procesy, a następnie zidentyfikować odpady oraz niepotrzebne czynności. Eliminacja marnotrawstwa zwiększa produkcję, przy takim samym lub mniejszym nakładzie. Zwiększona produktywność prowadzi do zmniejszenia kosztów, więc możesz obniżyć ceny produktów, aby zwiększyć popyt lub zwiększyć marże, co z kolei wpłynie pozytywnie na przepływy pieniężne (cash flow).

Niestety, wiele firm używa starych systemów czy arkuszy Excel, które wymagają żmudnych i czasochłonnych wyliczeń, często obarczonych błędem. Cyfryzacja procesów umożliwia automatyzację, która ogranicza lub eliminuje te ręczne zadania. Przynosi ona również poprawę produktywności pracownika, który wcześniej spędzał godziny na wyliczeniach efektów produkcji. Zainwestuj więc w technologię, która umożliwi Ci w szybki sposób kalkulować marnotrawstwa i eliminować je z procesu.


 

Zainwestuj w technologię, która umożliwi kalkulować marnotrawstwa i eliminować je z procesu.

 

Optymalizuj produkcję

Jeśli udało Ci się osiągnąć transparentność procesów w firmie, jesteś również gotowy na przystosowanie swojej produkcji. Masz wszystkie niezbędne dane, co umożliwia osiągniecie przejrzystości. Wykorzystaj swój potencjał i produkuj dokładnie to, co potrzebują i kupią Twoi klienci.

Płacisz za każdy dzień składowania surowców na magazynie. To samo dotyczy bezczynnych wyrobów gotowych. Każdy dzień wpływa negatywnie na Twój wynik finansowy, a przecież poniesione koszty można wykorzystać w inny sposób. Inwestuj w rozwój i zadowolenie klienta! Są to pieniądze, które można przekazać klientom w postaci niższych cen lub zainwestować w sprzęt, rozwój produktu, marketing lub inne obszary, dzięki którym wyprzedzisz konkurencję. Podczas niesprzyjających warunków rynkowych każdy zasób ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu. Pozostawienie go na podłodze magazynu powstrzymuje go przed wykorzystaniem go w korzystny sposób.


 

Wykorzystaj swój potencjał i produkuj dokładnie to, co potrzebują Twoi klienci.

 

Wykorzystaj swój potencjał i osiągnij sukces na rynku. Zbuduj swoją „odporność” na inflacje, wykorzystując transformację cyfrową. Niezwykle istotny może okazać się system, który wspomoże Cię w dążeniu do celu. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, zapytaj nas o najlepszy system ERP dla swojego przedsiębiorstwa i rozwiń z nami swój biznes.

343 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page