top of page

Jak ERP zmieniło biznes: niesamowita historia rozwoju systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa

Zaktualizowano: 21 kwi 2023

ERP (Enterprise Resource Planning) jest systemem informatycznym, który został stworzony, aby pomóc firmom w zarządzaniu ich zasobami i procesami biznesowymi. Jego historia sięga nawet do lat 50. XX wieku, jednak były to dopiero początki. Większość artykułów odnosi się do lat 70. i 80., gdzie system ERP ewoluował, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb biznesowych. Powstanie tego rodzaju systemu było odpowiedzią na zwiększające się możliwości obliczeniowe komputerów, rozwoju oprogramowania i sprzętu, a także rosnącego znaczenia branży IT.


Historia ERP

Jak wyglądała transformacja?

Architektura

Wraz z rozwojem komputerów również systemy ERP przechodziły swój rozwój. Początkowo były to systemy o mniejszym zaawansowaniu rozwiązań. Ich architektura była oparta na rozwiązaniach typu mainframe, czyli systemów dostępnych tylko ze specjalnie przystosowanych komputerów, korzystających z centralnego serwera. Interfejs użytkownika był zazwyczaj tekstowy, później graficzny, ale bez interaktywnych elementów takich jak przyciski czy menu. Aktualnie, preferowane systemy posiadają w pełni rozbudowany interfejs graficzny, łatwy i intuicyjny w nawigacji.


Funkcje

Pierwsze systemy ERP oferowały ograniczone funkcje. Były one ograniczone do podstawowych zadań związanych z zarządzaniem zasobami przedsiębiorstwa, takimi jak księgowość, finanse, zarządzanie magazynem czy zarządzanie zamówieniami.

W obecnych systemach możemy znaleźć funkcjonalności takie jak:

  1. Zarządzanie finansami i księgowością: system umożliwia zarządzanie procesami finansowymi i księgowymi, takimi jak fakturowanie, rozliczanie podatków, generowanie raportów finansowych i budżetów.

  2. Zarządzanie zasobami ludzkimi: ERP umożliwia zarządzanie procesami związanymi z HR, takimi jak rekrutacja, rozwój pracowników, zarządzanie płacami i benefitami oraz analizę danych dotyczących pracowników.

  3. Zarządzanie zamówieniami i dostawami: dzięki zastosowaniu systemu typu ERP możemy zarządzać zamówieniami i dostawami, zarządzać zapasami i analizować dane dotyczących dostaw.

  4. Zarządzanie produkcją: dzięki systemowi możemy planować produkcję, monitorować postęp produkcji, zarządzać maszynami i urządzeniami oraz analizować danych dotyczących produkcji.

  5. Zarządzanie sprzedażą i marketingiem: system umożliwia automatyzację procesów związanych ze sprzedażą i marketingiem, takich jak zarządzanie relacjami z klientami, generowanie raportów sprzedaży i analizowanie danych dotyczących rynku.

  6. Zarządzanie projektami: dzięki systemowi możemy planować, monitorować postęp i analizować dane projektowe.

  7. Zarządzanie magazynem: ERP umożliwia zarządzanie magazynem, takim jak planowanie, monitorowanie postępu i analizowanie danych dotyczących magazynu.

  8. Zarządzanie jakością: ERP umożliwia automatyzację procesów związanych z jakością.

Integracja

Mimo że systemy ERP posiadają kompleksową funkcjonalność, to wiele firm wymaga, by integrować je z innymi systemami. Takie podejście wspomaga optymalizację stosowania systemów w przedsiębiorstwie, bo kolekcjonujemy dane tylko w jednej aplikacji, a propagujemy ją za pomocą łatwej integracji. Łączenie z innymi systemami było trudne lub wręcz niemożliwe, co utrudniało wymianę danych między różnymi działami firmy. Na przestrzeni lat wydawcy oprogramowania zwiększyli łatwość obsługi i integracji z innymi systemami. Ponadto wiele systemów ERP obecnie oferuje integrację z innymi narzędziami i aplikacjami, co pozwala na lepsze i szybsze wykorzystanie posiadanych informacji.

Dostępność

Kolejną ważną różnicą w systemach ERP na przestrzeni lat jest ich dostępność. Systemy ERP pojawiły się w postaci systemów instalowanych na komputerach stacjonarnych, ale wraz z rozwojem technologii stały się dostępne w postaci aplikacji internetowych. W obecnych czasach mamy do czynienia z obydwoma modelami, ale tendencje światowe przemawiają za większym zainteresowaniem zastosowania systemów w chmurze, co pozwala na łatwiejsze i szybsze wdrożenie systemu oraz obniżenie kosztów jego utrzymania. Systemy można również uruchamiać bez instalacji, logując się na przeglądarce internetowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą teraz korzystać z systemów ERP z dowolnego miejsca na świecie.


Trendy rozwoju systemów ERP umożliwiają zastosowanie ich w wielu typach przedsiębiorstw. Uzyskujemy to niezmiennie, dzięki ich elastyczności i możliwości skalowania. Wraz z rozwojem informatyzacji, również systemy ERP przechodzą swoją transformację. Historia pokazuje, że ERP nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego zdania, rozbudowując technologię w kierunku ERP II.

519 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page