top of page

Sześć zadziwiających, globalnych trendów ERP na 2023

Zaktualizowano: 21 kwi 2023


Trendy ERP 2023

Inwestycja w system ERP jest jedną z najważniejszych wydatków przedsiębiorstwa. Jego wybór to decyzja, która ma pływ na wszystkie obszary w Twojej firmie: zasoby ludzkie, księgowość, produkcję, marketing i inne. Przed wyborem nowego systemu powinieneś zapoznać się z obecnymi rozwiązaniami i nadchodzącymi trendami ERP.


Poniżej przedstawiam listę rozwiązań, która zdominuje rynek systemów ERP po 2022 roku.


Wdrożenie w chmurze

Najczęściej wymienianym wśród ekspertów trendem dla małych i średnich przedsiębiorstw jest zastosowanie chmury. Badania SMB Group pokazuje, że 70% firm z tej grupy będzie skłaniało się w stronę rozwiązania chmurowego przy następnym zakupie systemu.

Zalety tego rozwiązania są liczne:

  • Firmy nie muszą samodzielnie utrzymywać swoich systemów

  • Nie ma potrzeby tworzenia działu IT do wsparcia rozwiązania

  • Szybszy i łatwiejszy dostęp do oprogramowania

  • Redukcja kosztów początkowych

  • Rozłożenie kosztów w czasie.

Wszystkie powyższe argumenty sprawiają, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na wdrożenie systemu ERP. Nic więc dziwnego, że MarketsandMarkets przewiduje, że globalny rynek przetwarzania w chmurze może osiągnąć 947,3 miliarda dolarów do 2026 roku.


Mobilny ERP

Mobilność technologiczna jest cechą wymaganą- mało kto nie korzysta ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Przy wszechobecnej pracy zdalnej, która została w pełni zaakceptowana w momencie pandemii, możliwość kontrolowania biznesu z każdego miejsca jest cechą wysoce pożądaną. Zjawisko te jest możliwe dzięki popularyzacji dostępu do internetu. Według PwC 100% gospodarstw domowych będzie w zasięgu szerokopasmowego (30 Mbs) internetu do 2023 r. Trend ten przyczyni się do zwiększenia wydajności firm – pracownicy mogą raportować swoją pracę w czasie rzeczywistym. Ma to zastosowanie w każdym obszarze przedsiębiorstwa: magazynie (przy regałach, dokach i innych strefach), biurze czy w trakcie wizyty u klienta. Mobilny ERP łączy każdą osobę i czynność w przedsiębiorstwie, niezależnie od miejsca pracy.

Przewiduje się, że mobilny charakter systemu uprości interakcje. Wprowadzanie danych w tej postaci będzie bardziej naturalne i mniej skomplikowane z powodu codziennego używania rozwiązań mobilnych. Allied Market Research estymuje, że globalny rynek inteligentnej mobilności osiągnie wartość 70,46 miliardów dolarów do 2027 roku.


Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy (IoT), czyli bezpośrednia integracja komputerów, maszyn i innych urządzeń (np. robotów) gromadzących dane. Komunikują się one samodzielnie za pośrednictwem internetu. Dzięki tej technologii uzyskujemy ogromne możliwości monitorowania, kontrolowania i gromadzenia danych.

IoT zapewnia ulepszone zarządzanie zasobami, ich wydajnością, prognozowaniem. Technologia ta obsługuje również pojazdy autonomiczne, analizy w czasie rzeczywistym, sztuczną inteligencję, sprzedaż detaliczną e-commerce i inne.

Internet rzeczy wspomaga w podejmowaniu mądrych decyzji na podstawie krytycznych danych. Ich zastosowanie wymusiła praca zdalna i automatyzacja. MarketsandMarkets przewiduje, że do 2026 roku rynek IoT osiągnie wartość 650,5 miliarda dolarów.


Branżowy ERP

ERP nie spełnia już roli jako uniwersalne oprogramowanie. Spowodowane jest to dużą ilością systemów na rynku. Zapotrzebowanie rynku wykazuje, że są jeszcze firmy, które wybierają ERP z wieloma modułami, ale trend skłania się w kierunku rozwiązań branżowych. Klienci, którzy wybierają dedykowane systemy ERP, wskazują, że systemy pod daną specyfikę wiążą się z mniejszym ryzykiem oraz łatwiej zaspokoją ich potrzeby.

Jeśli decydujesz się na uniwersalny system ERP, sprawdź, czy został już wdrożony w firmach o podobnej specyfice.


Dwupoziomowy system ERP

Dwupoziomowy ERP to koncepcja, w której firmy mają wiele lokalizacji. O strukturze dwupoziomowej mówimy również, gdy średnie i małe firmy korzystają jednocześnie z dwóch połączonych rozwiązań.

Na rynku międzynarodowym zauważa się co raz więcej zapytań o tego typu rozwiązania.


Sztuczna inteligencja (AI)

Nie jest już tajemnicą, że sztuczna inteligencja towarzyszy nam w codziennym życiu. Pewnie niejeden z nas korzysta z asystentów: Siri czy Alexy. Również rekomendacje, które na co dzień otrzymujemy, są często podpowiedzią sztucznej inteligencji.

Również w biznesie widzi się trend, który ma za zadanie wykorzystanie AI do polepszenia funkcjonowania przedsiębiorstw. Popularnymi obszarami jest produkcja oraz księgowość, natomiast szacuje się, że mechanizmy te będą wykorzystywane we wszystkich dziedzinach, które są reprezentowane w ERP.

Dzięki osobistej i profesjonalnej obecności AI MarketsandMarkets prognozuje, że rynek AI osiągnie wartość 407 miliardów dolarów w 2027 roku.


Pomimo niesprzyjającym rozwojowi ekonomicznemu warunkom Allied Market Research przewiduje, że światowy rynek ERP osiągnie w 2030 roku wartość 117,09 miliardów dolarów. Zainwestuj, więc w powyższe technologie, by nie zostać w tyle za konkurencją.
527 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page