top of page

Jak dobrze przygotować firmę do wdrożenia systemu ERP?

Zaktualizowano: 21 kwi 2023

Wdrożenie systemu ERP to złożony proces transformacji cyfrowej. Każde przedsiębiorstwo, które chce brać udział w takim przedsięwzięciu powinno się do niego odpowiednio przygotować. Wiele firm rozpoczyna pracę nad rozwojem technologicznym przedsiębiorstwa od środka procesu - wyboru systemu i dostawcy, narzucając pewien model pracy. Często powoduje to negatywne skutki objawiające się w podejściu pracowników różnego szczebla do wdrożenia. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, które będą pierwszym krokiem, aby osiągnąć sukces podczas wdrożenia.Wdrożenie Systemu ERPRozpoznaj potrzebę zmiany

Każda zmiana wynika z wykrytej potrzeby. Może być ona odpowiedzią na zaspokojenie wyzwania lub rozwiązaniu problemu, który napotkało przedsiębiorstwo. W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że nasza firma wymaga ewolucji i w jakim obszarze. Uświadom pracownikom, że zmiana jest niezbędna żeby poprawić jakość ICH pracy.Przeanalizuj wykrytą potrzebę

Jeśli udało się zdefiniować co przyświeca chęci zmiany przyszedł czas na wyznaczenie celów. Każdemu projektowi powinny przyświecać cele mierzalne– główny i dodatkowe. Dzięki temu będziesz mógł porównać założone parametry i osiągnięte wyniki. Błędem, więc jest zdefiniowanie celu jako „wdrożenie systemu”. Możemy zdefiniować go bardziej szczegółowo: „uruchomienie zdefiniowanego procesu sprzedaży dla 3 stanowisk roboczych do końca marca 2023”. Bardzo ważne jest, aby cel przyświecał STRATEGII przedsiębiorstwa. Rozwiązywanie potrzeby, której nie przyświeca misja firmy jest marnotrawstwem zasobów.


Uzyskaj wsparcie kadry zarządzającej

Przedstaw swój pomysł na spotkaniu menadżerskim. Opowiedz, jaka wizja przyświeca zmianie, jakie problemy zostaną rozwiązane, co usprawni wdrożenie- realne korzyści dla konkretnych pracowników, działów. Pamiętaj, że wdrożenie systemu ERP dotyczy całej firmy, więc warto zadbać o pełne wsparcie załogi. Przekonanie o słuszności inwestycji z pewnością jest ważnym aspektem powodzenia projektu.
Zaplanuj budżet

Wdrożenie systemu w firmie produkcyjnej dla 20 użytkowników to koszt w granicach 350-550 tysięcy złotych (dane dla 2022 roku). Jest to niemały koszt dla przedsiębiorstwa, więc należy go zaplanować i przeanalizować. Można też policzyć zwrot z inwestycji- co z pewnością zachęci zarząd do podjęcia pozytywnej decyzji. Zalecam też uwzględnić zapas na nieprzewidziane funkcjonalności (tzw. Change request). Jest to praktycznie nieodłączna część projektu i wynika ona z rozwoju przedsiębiorstwa. Im więcej zadań uwzględnimy w harmonogramie, tym dłuższy czas wdrożenia i większe prawdopodobieństwo, że realia firmy ulegną zmianie. Inna rzeczywistość- inne wymagania.


Zakomunikuj zmianę pracownikom

Wdrożenie systemu to zmiana nie tylko dla kadry zarządzającej, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy na co dzień będą z niego korzystali. Pozwól im zaakceptować zmianę i zaangażować się w proces jej wprowadzania. Pracownicy mając świadomość, że mieli wpływ na funkcjonowanie systemu chętniej będą z niego korzystali.Zmiana technologiczna, jaką jest wdrożenie systemu ERP, jest nie tylko zmianą techniczną. W pierwszej kolejności trzeba przygotować się merytorycznie na rozwój. Należy zdecydować się co firma ma osiągnąć wdrażając system i czy jest to zgodne ze strategią. Jeśli jest to projekt wart zainwestowania czasu i zasobów, wtedy należy przekonać do tego kadrę zarządzającą. Posiadając poparcie, w kolejnym kroku należy sprawdzić czy posiadamy odpowiednie środki, aby poczynić inwestycję. Ważnym aspektem jest również zakomunikowanie pracownikom planów oraz zaangażowanie ich w prowadzone prace. Dzięki takiemu podejściu możemy wyeliminować ryzyka, które mogą mieć wpływ na niepowodzenie całego projektu. Przy odpowiednio zarezerwowanych środkach finansowych oraz przychylnym podejściu pracowników możemy liczyć na realizację projektu z sukcesem.


Kolejny krok transformacji został opisany w następnym wpisie:647 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page