top of page

Cztery kroki, które ułatwią wybór najlepszego systemu ERP

Zaktualizowano: 21 kwi 2023


Jak wybrać dopasowany ERP?

Bardzo trudnym i złożonym zadaniem, przed jakim stają właściciele firm jest wybranie właściwego systemu ERP. Zrób test. Wpisz w przeglądarce internetowej hasło „ERP do produkcji” i zweryfikuj wyniki. Otrzymasz całą listę reklam promujących "najlepszy" system. Według opinii producentów prawie każdy system jest odpowiedni. Dla laików, którzy bez wcześniejszego przygotowania chcą wybrać oprogramowanie, bardzo łatwo wpaść w pułapkę. W charakterystyce oprogramowania sprzedawcy umieszczają slogany, które wskazują na daną funkcjonalność, ale diabeł tkwi w szczegółach. Możemy spotkać definicję- „obsługa BOMów”, ale już często nie doprecyzowują czy są to tylko proste struktury, czy wielopoziomowe, czy umożliwiają obliczyć procentowy udział składników, pozwalają zdefiniować odpady itd.

Jeśli poszukujesz systemu i ciężko jest Ci się odnaleźć w gąszczu informacji, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Poniżej zamieściłam porady, które pomogą wybrać najlepszy system.

​Zachęcam też do przeczytania mojego wcześniejszego wpisu, który opisuje jak nastawić pracowników Twojej firmy, aby pozytywnie przyjęli zmianę:


Jak przygotować firmę do zmiany technologicznej, jakim jest wdrożenie systemu ERP?


Przeanalizuj funkcjonalności systemu

Spisałeś już wymagania, więc wiesz, co powinien zawierać Twój preferowany system. W pierwszej kolejności zestaw zebrane przez siebie funkcjonalności z opcjami systemu. Na stronach internetowych firm konsultingowych lub twórców oprogramowania znajdziesz opisy systemów. Zweryfikuj je i sprawdź, czy posiadają wszystkie punkty zawarte w Twojej analizie procesów biznesowych. Umożliwi to wykonanie wstępnej selekcji systemów. Jeśli już zawęziłeś zakres do kilku programów, możesz przesłać sporządzoną listę wymagań do przedstawicieli systemu- powinni oni potwierdzić czy system posiada wymienione przez Ciebie opcje.

Wielu przedsiębiorców nie odnajduje się w natłoku informacji zawartych na stronach internetowych lub zwyczajnie nie mają czasu na takie analizy. W takim przypadku zalecam skorzystać z pomocy firmy doradczej, która specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw poszukujących oprogramowania. Jest to niezależne źródło rzetelnej informacji. Jeśli poszukujesz systemu ERP zachęcam do kontaktu z firmą growITnow. Profesjonalny doradca pomoże wykonać wstępną selekcję na podstawie Twoich wymagań. Może również uporządkować Twoje wymagania biznesowe.

Źródło: https://www.ifs.com/pl/industries/manufacturing

Skontaktuj się z producentem systemu

Po wybraniu konkretnego systemu musisz wybrać dostawcę, z którym będziesz współpracować. Zapytaj o opinię zaprzyjaźnionej firmy. Jeśli nie masz takiej możliwości, są też inne opcje weryfikacji przyszłego partnera.

Warto wiedzieć, że wiele systemów (np. SAP, Comarch) ma sieć partnerów, którzy zajmują się wdrożeniem oraz wsparciem swoich klientów. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z producentem oprogramowania i zasięgnięciem ich opinii. Często tytułują oni swoich partnerów odznakami (np. złoty, srebrny i brązowy partner), co również daje pogląd na zaangażowanie i doświadczenie firm wdrożeniowych.

Źródło: https://www.partnerzycomarch.pl/

Sprawdź w rekomendacjach firm wdrożeniowych przedsiębiorstwa o podobnym profilu działania i skontaktuj się z nimi

Dobrą metodą na sprawdzenie firmy wdrożeniowej jest weryfikacja rekomendacji. Informację o udanych implementacjach można znaleźć na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Skontaktuj się z pracownikiem firmy, gdzie przeprowadzone zostało już wdrożenie i zapytaj o subiektywną opinię. Najlepiej, jeśli do rozmowy zaangażujesz osobę odpowiedzialną za utrzymanie systemu, ponieważ to ona najczęściej ma kontakt z firmą wdrożeniową. Zapytaj o terminowość, o jakość kontaktu, praktyki wdrożeniowe. To wszystko upewni Cię, że Twój wybór jest właściwy. Możesz poprosić też firmę wdrożeniową o kontakt lub wizytę referencyjną w przedsiębiorstwie o podobnym profilu.

Jeśli w portfolio nie znajdziesz przedsiębiorstwa z podobnej dziedziny, to zastanów się, czy oby na pewno przedstawiciel ma doświadczenie w Twojej branży. Łatwiej jest rozmawiać z osobami, które znają problemy występujące w danej gałęzi przemysłu, niż tłumaczyć zagadnienia od podstaw.

Źródło: https://www.abas-poland.com/about-abas-business-solutions-poland

Zapytaj o ofertę

Po wybraniu dostawcy oprogramowania przyszedł czas na wysłanie zapytania. Uwzględnij w nim jak najwięcej danych, by otrzymać jak najbardziej szczegółową ofertę. Przed wysłaniem zapytania do firmy wdrożeniowej oszacuj też swój budżet. Następnie porównaj go z ofertami otrzymanymi od dostawców. Zwróć uwagę, co zawiera oferta i czy na wszystkich zebranych dokumentach jest to samo zestawienie. Przyjęty budżet powinien zawierać całkowity koszt oprogramowania, na który wchodzą poniższe koszty:

  • Licencji na użytkownika

  • Analizę

  • Wdrożenie

  • Szkolenia

  • Wsparcie przy starcie

  • Utrzymanie oprogramowania

  • Infrastrukturę informatyczną.

Warto uwzględnić też budżet na zmiany.


Wybór systemu informatycznego to złożony proces, do którego każda firma powinna się solidnie przygotować. Selekcja odpowiedniego systemu to tylko połowa sukcesu. Warto też zweryfikować partnera wdrożeniowego, któremu powierzymy realizację wdrożenia. W tym procesie warto zasięgnąć rady wykwalifikowanych osób, które umożliwią szybsze przejście przez ten proces- bo jak wiadomo „czas to pieniądz”.


Kolejny krok do wdrożenia systemu znajduje się w następnym wpisie: Wybrałeś system i co dalej? Jak przygotować się do analizy wymagań?


640 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page